Radionica za stručnjake iz sektora zaštite prirode i istraživače – Baraćeve špilje ’25.

Brzi info

Lokacija: Posjetiteljski centar podzemne baštine Speleon, Baraćeve špilje

Datum i trajanje: Petak, 12. 9. 2025. (1 dan)

Kotizacija: 0 €

Broj sudionika je ograničen na 20.

Prijave putem Google obrasca: https://forms.gle/8UFRi3xtZtp6JDzu6

Organizatori:

Organizacijski odbor:
Nenad Buzjak, Dalibor Paar, Irena Tomičić, Slaven Vuković

Ova radionica podržana je od strane Hrvatske zaklade za znanost i Javne agencije za raziskovalno dejavnost R Slovenije u okviru bilateralnog slovensko-hrvatskog projekta
“Dinamika i distribucija CO2 u krškoj vadoznoj i epifreatičkoj zoni (CARDIKARST)”
IPS-2022-02-2260.


Radionica će se održati u Rakovici i Baraćevim špiljama. Za terenski rad u spilji potrebna je terenska obuća i odjeća. Organizator će za sudionike osigurati kacige s rasvjetom.

Sve informacije možete dobiti na e-mail.

Radi naglaska na interakciji između predavača i polaznika, broj sudionika je ograničen na 20. Prijave se obavljaju putem Google obrasca: https://forms.gle/8UFRi3xtZtp6JDzu6

Polaznici će o prihvaćanju prijave biti obaviješteni e-mailom najkasnije do 5. rujna 2025. Pri odabiru sudionika vodit će se računa o što boljoj zastupljenosti različitih JU i institucija. Hvala na razumijevanju.


Tema radionice

Očuvanje speleoloških objekata kao lokaliteta zaštićenih prirodnih vrijednosti i ekološke mreže Natura 2000, pored ostalog, zahtijeva kontinuirano praćenje fizikalnih parametara koji utječu na stabilnost podzemnih staništa. Mikroklimatski uvjeti i koncentracija ugljikova dioksida (CO₂), imaju ključnu ulogu u regulaciji biogeokemijskih procesa u špiljskom okolišu, a njihovo razumijevanje temelj je održivog upravljanja ovim osjetljivim krškim geolokalitetima. U okviru radionice razmatrat će se važnost mikroklime kao dijela geoekološkog sustava krša, načini mjerenja njezinih komponenti te analitički pristupi interpretaciji podataka.

Radionica je namijenjena stručnjacima iz područja zaštite prirode, djelatnicima javnih ustanova, nastavnicima, znanstvenicima i studentima koji se bave ili se žele baviti mikroklimom, geoekologijom, upravljanjem krškim ekosustavima i podzemnim geolokalitetima te staništima. Poseban naglasak biti će na identifikaciji pokazatelja ranih promjena u podzemnim uvjetima, interpretaciji sezonskih i prostorno-vremenskih obrazaca CO₂ i temperature zraka te njihovoj povezanosti s vanjskim klimatskim utjecajima i mogućim antropogenim pritiscima. Predstavit će se metodologije mjerenja i monitoringa, s naglaskom na točnost, standardizaciju i reprezentativnost uzoraka u složenim mikroklimatskim uvjetima špiljskog prostora.

Praktični dio radionice održat će se u Baraćevim špiljama, gdje će sudionici imati priliku upoznati se s instrumentima za terensko mjerenje temperature, relativne vlažnosti i koncentracije CO₂, kao i s primjerima interpretacije podataka prikupljenih u sklopu istraživačko-razvojnog projekta CARDIKARST. Cilj je radionice ukazati na pozitivne učinke suradnje fakulteta i stručnjaka na projektu CARDIKARST sa javnim ustanovama iz sektora zaštite prirode, podići kapacitete za učinkovito upravljanje prirodnom baštinom kroz bolju analizu mikroklimatskih pokazatelja te potaknuti dijalog između znanstvene i stručne zajednice.

U sklopu radionice planirana je i popularno-znanstvena aktivnost za učenike pod nazivom „CO₂ i mikroklima u podzemlju: kako znanost promatra klimatske promjene“. Učenici će kroz eksperimentalni rad i primjere iz stvarnih istraživanja upoznati osnovne fizikalne procese povezane s kruženjem ugljikova dioksida u prirodi te ulogom mikroklime u razumijevanju šireg konteksta klimatskih promjena. Cilj aktivnosti je popularizirati STEM područja, potaknuti interes za znanost te osvijestiti važnost lokaliteta kao što su špilje u promatranju okolišnih promjena.


Organizatori za sudionike ne organiziraju smještaj u slućaju noćenja.

PREDAVAČI I DEMONSTRATORI NA RADIONICI


PROGRAM

Program će biti dostupan početkom rujna ’25.

Napomena: raspored je podložan manjim promjenama. Sve obavijesti pratite na web stranici Radionice.